Darmowa dostawa 24h
Darmowy zwrot do 14 dni
Kup teraz zapłać za 30 dni

Jak wykonać kopię zapasową iPhone?

   11/24/2021 09:00:00
Jak wykonać kopię zapasową iPhone?

Jak wykonać kopię zapasową iPhone?

Regularne tworzenie kopii zapasowych pozwala na zabezpieczenie się przed utratą cennych danych, nawet jeśli Twoje urządzenie zostanie zagubione lub przestanie działać. Jednak na tym nie kończą się zastosowania tej funkcji – kopia zapasowa to sposób na najłatwiejsze przeniesienie wszystkich danych na nowego iPhone’a oraz na przywrócenie go do stanu poprzedniego po przywróceniu ustawień fabrycznych i wgraniu systemu od nowa. Jak wykonać kopię zapasową iPhone?

Kopia zapasowa w iCloud

To najłatwiejsze i najwygodniejsze rozwiązanie – nie będziesz nawet potrzebować komputera. Problem w tym, że darmowa przestrzeń w iCloud to zaledwie 5 GB i jeśli nie opłacasz dodatkowego planu, to raczej na iCloud nie zmieści się wszystko, co chciałbyś zapisać. Na szczęście dodatkowe GB przestrzeni dyskowej nie kosztuje zbyt wiele i dużo osób się na nią decyduje. Wykonanie kopii zapasowej z wykorzystaniem chmury Apple jest banalnie proste – wystarczy udać się do ustawień telefonu, gdzie na górze pojawi się Twoje imię i nazwisko, po którego kliknięciu wyświetli się pozycja iCloud, a następnie Backup w iCloud. Pozostaje jedynie włączyć tę opcję i od tej pory urządzenie raz dziennie będzie wykonywało kopię zapasową, po podłączeniu do sieci wi-fi lub (jeśli Twoje urządzenie i operator obsługują sieć 5G) po wyrażeniu zgody na tworzenie backup’u przez sieć komórkową. Niektóre dane zapisane w chmurze (kontakty czy zdjęcia) będą automatycznie aktualizowane na wszystkich urządzeniach korzystających z tego konta.

Kopia zapasowa z wykorzystaniem komputera

Od niedawna komunikacja pomiędzy komputerami Mac i urządzeniami z systemem iOS nie wymaga instalacji programu iTunes (jeśli zainstalowany jest na nim co najmniej MacOS 10.15), dlatego wykonywanie kopii zapasowej na tych urządzeniach jest nieco odmienne od modeli działających pod kontrolą systemu Windows.

Po podłączeniu telefonu kablem do Mac’a automatycznie otworzy się okno programu Finder – na jego pasku bocznym wyświetli się nazwa podłączonego urządzenia i ikonka telefonu. Po jego wybraniu w menu Findera należy kliknąć Ogólne, a następnie Twórz backup wszystkich danych iPhone’a na tym Macu. Możesz wybrać, czy będzie on dodatkowo szyfrowany, zaznaczając odpowiednią opcję. Po kliknięciu Utwórz backup teraz zostanie wykonana kopia zapasowa.

Jeśli korzystasz z komputera działającego pod kontrolą systemu Windows, to do synchronizacji z iPhone będziesz potrzebował programu iTunes. Jeśli jest już zainstalowany na Twoim komputerze, to do wykonania kopii zapasowej wystarczy połączyć go z telefonem, po czym w lewym górnym rogu okienka programu pojawi się ikonka Twojego urządzenia (z opisem). Po kliknięciu Podsumowanie, a następnie Utwórz backup teraz rozpocznie się wykonywanie kopii zapasowej. Również na komputerze z Windowsem możesz ją zaszyfrować, po zaznaczeniu opcji Szyfruj backup lokalny i ustawieniu hasła.

Kopia zapasowa w iPhone – to proste!

Niezależnie od obranej metody i zainstalowanego na komputerze systemu operacyjnego, wykonywanie kopii zapasowej iPhone’a jest proste i zajmuje niewiele czasu. Dlatego tym bardziej nie warto zwlekać i jak najszybciej zacząć wykonywać backup’y. Wcześniej czy później pozwoli to zaoszczędzić kłopotów.

Comments

Log in or register to post comments
mail-icon
Produkt dodany do ulubionych