Menu

Czyszczenie MacBooka - od ekranu po dysk, czyli jak przywrócić MacBookowi świetność

   10/27/2022 13:09:57
Czyszczenie MacBooka - od ekranu po dysk, czyli jak przywrócić MacBookowi świetność

Parafrazując przysłowie „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, napiszemy „z czystym MacBookiem, lepsza praca” (nie do końca się rymuje, ale chyba wiadomo co chcieliśmy przekazać).

Czyszczenie Macbooka jest ważne, dla prawidłowego i komfortowego korzystania z urządzenia. Mowa nie tylko o pielęgnacji samego laptopa z zewnątrz, ale i o czyszczeniu systemu w MacBooku. Wszystko to możesz zrobić samodzielnie (i bezpiecznie) we własnym domu – wskazówki objaśniające, jak wyczyścić MacBooka znajdziesz w poniższym tekście.

Dodatkowo (raz na trzy lata), aby ustrzec się przed:

 • zawieszaniem systemu,
 • spadkiem wydajności,
 • głośną prać wentylatora (przegrzewaniem się laptopa),
 • a nawet – uszkodzeniem podzespołów,

pamiętaj by oddać sprzęt do profesjonalnego serwisu na czyszczenie wnętrza przenośnego komputera.

Poniżej znajdziesz zalecenia i wytyczne, dotyczące czyszczenia sprzętu Apple (od najmniejszych urządzeń peryferyjnych, aż po iMac), a także garść porad w temacie jakim jest czyszczenie dysku w MacBooku.

Jak wyczyścić MacBooka? Czym czyścić ekran MacBooka oraz inne elementy zewnętrzne?

Produkty Apple są solidne i wykonane z materiałów jakości premium. Nie oznacza to jednak, że możesz robić z nimi wszystko, a one i tak przetrwają. Nawet najdoskonalszy sprzęt ulegnie w końcu awarii, jeśli nie zadbasz o odpowiednie środki i sposoby prawidłowej konserwacji.

Jak czyścić MacBooka? Oto główne wytyczne:

 • zanim przystąpisz do działania, upewnij się, że urządzenie nie jest podłączone do zasilania,
 • używaj wyłącznie wody lub (ewentualnie) dedykowanych środków czyszczących (nie aerozoli, produktów zawierających nadtlenek wodoru lub aceton, czy też preparatów wymagających szorowania),
 • nie rozpylaj/wylewaj niczego bezpośrednio na MacBooka,
 • do czyszczenia używaj miękkich, niepylących ściereczek (papier toaletowy, ścierka kuchenna, ręcznik nie są dobrymi rozwiązaniami) – może być mikrofibra,
 • nie trzyj, ale i nie zanurzaj w niczym urządzenia (jeśli wilgoć/ciecz dostanie się do środka, czeka Cię naprawa na własny koszt).

Bardzo dobrym rozwiązaniem do gładkich powierzchni (jak ekran obudowa), jest zakup specjalistycznych chusteczek, nasączonych 70% alkoholem izopropylowym. Właściwościami alkoholu są m.in.:

 • szybkie schnięcie,
 • nie pozostawianie smug,
 • dokładne usuwanie zabrudzeń,
 • dezynfekcja,
 • świeży zapach.

Czyszczenie Macbooka krok po kroku

Zacznij od wyłączenia laptopa i odłączenia od niego zasilacza. Używając specjalnych chusteczek lub lekko wilgotnej, niepylącej ściereczki, dokładnie wyczyść całą powierzchnię (obudowę) MacBooka, starannie omijając wszystkie otwory (aby zapobiec dostaniu się wilgoci do środka).

Jak czyścić ekran MacBooka? Dokładnie w ten sam sposób. Dobrze odsączoną, lekko wilgotną ściereczką. Jeśli na wyświetlaczu są smugi, odciski palców, etc., użyj chusteczek z alkoholem i delikatnie przetrzyj zabrudzone miejsca. Jeśli masz specjalny płyn do czyszczenia monitorów, nigdy nie spryskuj ekranu bezpośrednio, gdyż środek może dostać się do wnętrza wyświetlacza (a w konsekwencji trwale go uszkodzić). Pamiętaj, by nie używać preparatów do mycia szyb czy rozpuszczalników (ani innych, wymienionych wcześniej płynów). Powyższe zalecenia odnoszą się także do przywrócenia świetności paska Touch Bar i czytnika Touch ID. Sama, minimalna ilość wody na ściereczce będzie wystarczająca.

Jak podejść do czyszczenia klawiatury MacBooka, myszy oraz przewodów? To od czego musisz rozpocząć, to zadbanie o swoje bezpieczeństwo oraz urządzenia, czyli wyłączenia zasilania z kontaktu. Kolejno postępujesz jak przy czyszczeniu innych elementów MacBooka.

W przypadku sprzętów na baterie wymienne (np. myszki), musisz wyjąć je ze środka, a po wyczyszczeniu poczekać jakiś czas z ponowną instalacją. Mysz Magic Mouse wyczyść dodatkowo sprężonym powietrzem (w miejscu czujnika), aby przywrócić precyzyjność  działania.

Chcąc doprowadzić do porządku przewody, odłącz oba końce (od zasilacza i urządzenia). Dalszą procedurę znasz. Jeśli na kablu nadal pozostają zabrudzenia, do wody dodaj minimalnej ilości mydła. Całość musisz wytrzeć suchą ściereczką i pozostawić na kilka godzin do pełnego wyschnięcia. Uważaj na wilgoć w pobliżu złączy.

Jak widać - czyszczenie Macbooka jest proste i tanie. Wymaga jedynie zachowania ostrożności i dobrej ściereczki. To dobra wiadomość dla naszych portfeli!

MacBook Pro MacBook Air

MacBook - czyszczenie systemu. Jak zabrać się za zwalnianie miejsca na dysku?

Oprócz widocznych śmieci, umieszczonych w ikonce kosza, w MacBooku zbiera się mnóstwo pozostałości (w folderach systemowych), po różnego typu działaniach, aktywnościach. Choć niewidoczne, zajmują sporo miejsca i spowalniają działanie systemu.

Jak wyczyścić dysk w MacBooku? Zobacz, co usuniesz, zabierając się za czyszczenie dysku twardego MacBooka:

 • „resztki” po programach,
 • niepotrzebne informacje z pamięci podręcznej,
 • ukryte pliki,
 • pozostałości po pobraniach,
 • śmieci z iTunes, maili, zdjęć.

Dzięki pozbyciu się śmieci, nie tylko uwolnisz pamięć RAM i masową, ale też znacząco zmniejszysz obciążenie systemu i zoptymalizujesz go.

Jak czyścić MacBooka - ręczne czyszczenie pamięci

Pamięć podręczna systemu, przeglądarki i aplikacji zawiera dane techniczne, stworzone podczas działania programu, systemu czy przeglądarki. To „skrót” aby następnym razem, po czyszczeniu MacBooka komputer wykonał polecenia szybciej, znalazł coś sprawniej. Pliki w pamięci z czasem stają się bezużyteczne:

 • przekierowują do starych wersji stron,
 • pozwalają na zbieranie plików cookie i modułów śledzących,
 • zajmują miejsce (dodatkowo wpływając na działanie laptopa).

Pamięć podręczna to dane, które przechowuje komputer Mac, aby przyspieszyć różne procesy.

Pamięć podręczna aplikacji (inaczej użytkownika), to dane związane z używanymi aplikacjami, grami, obrazami.

Pamięć podręczna systemu pozwala MacBookowi działać sprawnie – to dane stworzone przez Apple na potrzeby macOS. Tu nie radzimy bawić się w usuwanie, o ile nie jesteś profesjonalistą/profesjonalistką.

Nigdy nie usuwaj całości pamięci – niektóre z plików są potrzebne do normalnego działania laptopa. Nie kasuj też całości pamięci związanych z aplikacjami, szczególnie tymi których używasz.

Jak zrobić czyszczenie w sposób, by niczego nie stracić? Zacznij od wykonania kopii zapasowej, by w razie niepowodzenia przywrócić poprzedni stan MacBooka i usuń tylko te aplikacje, których nie używasz.

Pamięć podręczna przeglądarek: Safari, Chrome, Firefox, Brave, etc  – każda z nich ma inne ustawienia, a wypisanie wszystkich zajęłoby sporo miejsca. Taką informację bez problemu znajdziesz w Google. Pamiętaj by raz na jakiś czas wyczyścić historię oraz ciasteczka i że po takiej czynności będziesz ponownie wpisywać loginy i hasła.

Czyszczenie pamięci podręcznej Mac, formatowanie MacBooka, usuwanie kopii zapasowych, czyszczenie pamięci podręcznej aplikacji, etc. aby niczego nie stracić lub nie usunąć plików koniecznych do działania MacBooka, czyszczenie polecamy wykonać, ściśle stosując się do wskazówek ze strony www.support-apple.com lub (jeszcze lepiej) poproszenie o pomoc znajomego programisty/programistki/informatyka, albo znalezienie odpowiedniego serwisu. Warto skonsultować się z fachowcami.

W internecie możesz także znaleźć płatne aplikacje, które dokonają tego za Ciebie.

 

Comments

Log in or register to post comments
mail-icon
Zapisując się na newsletter, akceptujesz naszą Politykę Prywatności. W każdej chwili możesz anulować subskrypcję newslettera.
Produkt dodany do ulubionych